Brašny na bikepacking, gravel a cykloturistiku za skvělé ceny. Sleva 30-50%. Hledáte vánoční inspiraci pro cyklisty?
Poslední dárky pod stromeček odešleme 20.12. Objednejte je tedy nejpozději v úterý 19.12. Všechny zakoupené a nevhodné dárky můžete u nás vyměnit do konce ledna!

Rozdíly mezi modely skládacích kol Tern Link B7 / C8 / D8

V modelové nabídce značky Tern na českém a slovenském trhu najdete tři na první pohled téměř totožné modely. A to základní Link B7, pak C8 a nakonec Link D8. Pojďme se podívat na rozdíly mezi nimi. Jen připomeňme, že barevné ztvárnění se mění i v průběhu roku a některé modely mají na výběr i více barevných kombinací, takže právě barvy v tomto případě v popisech vynecháme. I některé technické specifikace se mohou mírně lišit v průběhu doby, ale funkce a kvalita zůstávají zachovány, nebo se zvyšují. To je u Ternu dlouhodobým pravidlem. Pokud tak dojde u daného kola ke změne mezi jednotlivými modelovými ročníky, pak dochází spíše k vylepšení specifikace a tím i zpravidla mírnému zvýšení ceny, než abyste se za stejnou cenu dočkali horší výbavy.

Nezapomňme také připomenout, že Tern dodává většinu kol do ČR a SR standardně bez platníků a nosičů, které jsou za příplatek. Proto i vyobrazená vábava na Linku D8 je doplňková.
 

Tern Link B7
Tern Link C8
Tern Link D8 

porovnání skládacích kol Tern Link - geometrie

Geometrie

I přesto, že má Link B7 nastavitelný představec, posez na tomto kole se v zásadě neliší od modelu C8. Nejdražší Link D8 pak má ve své výbavě nastavitelný představec Andros, který výrazně zvětšuje rozsah nastavení. Spíše na něm najdete tu správnou polohu sezení právě pro sebe, resp. si ji můžete snáze nastavit na vyloženě sportovní pozici, nebo naopak způsob sezení ve stylu “paní radová”. Pro všechny tři modely platí, že doporučená hmotnost jezdce je 110 kg a výška mezi 142 až 190cm, přičemž horní hranici je možno posunout díky doplňku v podobě teleskopické sedlovky.

  B7 C8 D8
Vzdálenost od sedlovky k řídítkům 600 až 650mm 600 až 650mm 530 až 690mm
Vzdálenost od sedla k pedálům 700 až 960mm 700 až 960mm 700 až 960mm
Doporučená výška jezdce
Pro vyšší jezdce je určena teleskopická sedlovka
142 až 190cm 142 až 190cm 142 až 190cm
Maximální hmotnost jezdce 110kg 110kg 110kg
Hmotnost kola 12,1kg 12,8kg 12,1kg

  

 skládací mechanismus skládacích kol Tern Link

Hlavní skládací mechanismus


Mezi Linkem B7 a C8 nenajdete rozdíl. FBL 2 Joint je léty prověřený systém skládání s jednoduchým ovládáním, plastovou zavírací pojistkou, velkou pevností díky své výšce a také snadným nastavením. Po té, co kolo složíte, ovládací páka mírně trčí do prostoru, ale zároveň se opírá rám, takže není možné ji jakkoliv poškodit při převozu, což bývá někdy problém u skládacích kol jiných značek.

 Link D8 pak má špičkový terní skládací mechanismus OCL Joint, na který jsou v Ternu náležitě hrdi, a který mají “pojištěný” i třemi patenty. Jeho předností je nejen velká plochá páka s integrovanou červenou pojistkou, ale i složitější vnitřní tvarování, které zaručuje pevnější spojení obou částí rámu. Při složení navíc páka nikam nevyčnívá, je “připlácnuta” k rámu a jen minimálně zvětšuje rozměry kola.

Celkově jsou skládací mechanismy od Ternu jejich největší předbostí, zaručují velmi dobré jízdní vlastnosti, hladce fungují díky použití kluznách ložisek IGUS a v případě potřeby je možné jejich nejdůležitější části oservisovat či vyměnit. To znamená, že kolo vám může sloužit dlouhé roky bez jakýchkoliv starostí.

B7: FBL 2 Joint
C8: FBL 2 Joint
D8: OCL Joint 

sloupek řízení / představec skládacích kol a jeho skládání u modelů Link 

Skládání sloupku řízení


U sloupku řízení je narozdíl od hlavního rámového mechnismu situace trošku opačná. Zde jen Link B7 má základní skládání v podobě Q-Locku a Link C8 už “vlastní” vynikající Physis 3D. A pokud bychom měli říci, jestli je důležitější lepší rámová skládací mechanismus, nebo lepší mechanismus u sloupku řízení, pak je to právě to druhé. Physis 3D je opravdu zásadním vylepšením, které výrazně vylepšuje pocit z jízdy na kole. Především za to může tuhost celého celku v podobě sloupku, skládacího mechanismu a do něj upevněné přední vidlice.

Physis 3D je dnes navíc na kolech Tern už ve své druhé generaci, která se vyznačuje tím, že celá horní část je kovaná z jednoho kusu, což zapříčinilo nejen mnohem krásnější vzhled, ale také další navýšení tuhosti. Není se co divit, že Physis 3D chrání sada pěti patentů.

B7: Q-Lock
C8: Physis 3D - pět patentů, Generation 2
D8: Physis 3D - pět patentů, Generation 2 


 

 

 sloupek řízení a představec skládacích kol Tern Link

Sloupek řízení

U modelu Link B7 najdete výškově nastavitelný sloupek řízení, u Linku C8 pak stndardní sloupek Physis 3D a u modelu Link D8 sloupek Physis 3D doplněný o nastavitelný představec Andros, který umožňuje přizpůsobení si polohy podle výšky jezdce, podle momentální situace, ve které se člověk vyskytuje, nebo podle chuti. Buď zcela vzpřímenou pozici pro jízdu například ve městě, s dostateným rozhledem, nebo velmi sportovní pozici pro “vybláznění” se během dovolené. Nastavení je tak jednoduché, že během jedné vyjížďky jej klidně můžete změnit i vícekrát podle potřeby.
 

 počet rychlostí a kazeta u skládacích kol Tern

Počet rychlostí a kazeta

Základní model v podání Link B7 je osazen šroubovacím sedmi rychlostním vícekolečkem, které má počet zubů 14-28. Rozsah převodů je tak použitelný spíše pro rovinatější terén, ve kterých jezdec nebude chtít dosahovat nijak velkých rychlostí. Spíše se počítá s poklidnou jízdou. To Link C8 je díky použitým klikám nejrychlejším kolem z námi srovnávaných. Alespoň co se týče převodového poměru. Link D8 naopak nabízí nejpomalejší převody pro jízdu do kopce a i v rychlých úsecích se na něm dá pohodlně dosahovat solidních rychlostí bez toho, aby cyklista musel příliš kmitat nožičkami.

B7: 7 rychlostí s vícekolečkem 14-28 zubů a rozsahem 36-72” (2,85 - 5,72m)
C8: 8 rychlostí s kazetou 11-30zunů a rozsahem 35-95” (2,78 - 7,57m)
D8: 8 rychlostí s kazetou 12-32 zubů a rozsahem 33-87” (2,60-6,94m)


 

 
  upevnění zavazadel Tern Link Luggage Socket 

Držák zavazadel Luggage Socket

Parádní vychytávkou skládacích kol Tern je jejich navářka na montáž adaptéru Tern Truss, na který je následně možno připevnit například voděodolnou a snadno “řídítkovou" brašnu Ortlieb Ultimate, která však není na řídítcích jenž se musí skládat, ale přímo na rámu, ale stále skvěle po ruce. Stejně tak je možno na adaptér připnout např. nosič zavazadel Kanga Rack, či košík Biologic Hold-All Basket nebo dokonce Brooks Hoxton stejně jako spoustu dalších cyklistických doplňků s upínáním KickFix. 

Luggage Socket je standardní výbavou všech kol Tern, tedy i Linku C8 a D8. Jen Link B7 jej postrádá.
 


 

pláště a ráfky u modelů skládaček Tern Link B7, C8 a D8 

Ráfky a pláště

Jedním z dalších rozdílů mezi jednotlivými modely jsou i pláště a ráfky. Na poli ráfků je to jednoduché. Link B7 společně s C8 mají jednostěné hliníkové ráfky, zatímco Link D8 dostal po vylepšení pro rok 2016 dvoustěnné ráfky Kinetix.

Link B7 je vybaven plášti Impac StreetPac nebo Kenda K-193, což jsou oboje pláště běžné pro tuto cenovou kategorii kol, nabízí dobré jízdní vlastnosti i dostatečnou kvalitu.

Link C8 je obut do Impac BigPack. Pokud trošku známe souvislosti, je nám jasné, odkud pláště pochází. Impac je značkou společnosti Ralf Bohle, do které patří i světoznámé Schwalbe a BigPacky mají stejný vzorek jako předcházející verze pohodlných balónových plášťů Schwalbe Big Apple, se kterými sdílí jejich komfort a nízký valivý odpor. Více o balónových pláštích najdete pod tímto odkazem přímo na stránkách Schwalbe. BigPacky mají i moderní reflexní pruh, což znamená, že ve výpletu nepotřebujete odrazky.

Link D8 je pak už posazen právě na Big Applech v jejich posledním provedení, které má nejen dobře se odvalující dezén, ale zároveň i protiprůrazovou ochranu a také reflexní pruh.

B7: Impac StreetPac 47-406 případně Kenda K-193
C8: Impac BigPack
D8: Schwalbe Big Apple 50-406
 


 přední náboje 70mm skládacích kol Tern - porovnání

Náboje

Posledním výrazným komponentovým rozdílem jsou náboje. U všech tří modelů jde o zhruba stejnou kvalitu hliníkových nábojů s kuličkovými ložisky, jen Link D8 jasně vyniká použitím rychloupínáků, což dělá výměnu či zalepení duše mnohem jednodušším zásahem, stejně jako případné rozebrání skládačky třeba do menšího kufru při transportu letadlem.

Pro skládací kola Tern Link B7 a Link C8 bychom pak doporučili vozit s sebou nářadí Tern Tool, které obsahuje i 15mm klíč určený k povolování matic na kolech a pedálů. Stejně tak se hodí i ke všem nábojovým převodovkám, které mají matice místo rychloupínáků. 

velikost po složení u skládacích kol Tern Link B7, C8 a D8 

Velikost po složení

Rozdíl mezi jednotlivými modely je také v jejich celkové velikosti po složení. Nejmenším z nich je Link B7, který má výškově nastavitelný sloupek řízení, a který se skládá tzv. do V s řídítky, která jsou po složení ukryta mezi dvěmi půlkami rámu. Modely C8 a D8 mají také kvůli robustnímu sloupku řízení Physis 3D tzv. N-Fold skládání, které z nich sice dělá o pár centimetrů kratší balíčky, ale zato jsou výrazně širší. To je dáno právě řídítky, která se skládají vně kola. Je to však jen malá daň za celkovou vysokou odolnost a tuhost kola. 

 


 

Pozn. V srpnu 2016 jsme na přechodnou dobu zařadili do nabídky i model skládacího kola Tern Link C8 ANDROS, který jak už název napovídá je kombinací Linku C8 a nastavitelného představce Andros ve své první generaci. Vzniklo tak velmi kvalitní a dobře nastavitelné kolo, které dobře sveze jezdce jakékoliv postavy a požadavků.

Zobrazit přehled
prodejních míst

Staňte se partnerem
AZUB bike

Přečtěte si příběh
AZUB bike

Ženy v řetězech: Cyklistický kalendář 202401.12.2023

Ženy v řetězech: Cyklistický kalendář 2024

Zbytky cyklomateriálu v dílně a ladné křivky žen se rozhodla spojit dohromady fotografka Ivet Juchelková v kalendáři, který věnovala cyklistice jako své velké vášni. Kousky řetězů, rozstříhané duše, kusy pneumatik, špice, výplety nebo sjeté...
Pokračovat ve čtení
Udržitelná odpověď Ortliebu na Black Friday16.11.2023

Udržitelná odpověď Ortliebu na Black Friday

V průběhu let se svátek BLACK FRIDAY stal synonymem pro rychlý konzum. Proto společnost ORTLIEB v roce 2022 poprvé uspořádala TÝDEN OPRAV. Nyní, v roce 2023, se výrobce nepromokavých batohů, brašen a cestovních tašek, společně se svými...
Pokračovat ve čtení
Silné a přesto malé: Tern představil kompaktní elektrokolo HSD nové generace31.10.2023

Silné a přesto malé: Tern představil kompaktní elektrokolo HSD nové generace

Společnost Tern, specialista na městskou mobilitu, představila na Eurobiku nový kompaktní model nákladního elektrokola HSD. Od svého prvního uvedení na trh v roce 2019 pomáhá HSD rodinám a firmám po celém světě nahradit cesty autem cestami...
Pokračovat ve čtení
Posaďte se, udržitelná cyklistika začíná25.09.2023

Posaďte se, udržitelná cyklistika začíná

Sto let výroby kožených sedel, která opravdu vydrží, ukázalo, jak důležité je myslet dopředu. Nejnovější kaučukové sedlo BROOKS Cambium se zaměřuje na budoucnost. A to nejen svou trvalou pohodlností, ale také tím, že při výrobě mysleli...
Pokračovat ve čtení
Jak vybrat skládací kolo20.09.2023

Jak vybrat skládací kolo

Ve společnosti Tern vyrábí kola a příslušenství pro všechny typy jezdců. Při procházení jejich nabídkou možná zjistíte, že vybrat si kolo, které vyhovuje vašim přáním i potřebám, není snadný úkol! Ať už jsou však vaše požadavky jakékoli,...
Pokračovat ve čtení
Nová trasa Via Czechia – Českomoravská stezka22.08.2023

Nová trasa Via Czechia – Českomoravská stezka

Dálkové trasy Via Czechia představují nejkratší turistickou a poutní trasu ze sítě šesti dálkových tras Via Czechia. O této stezce vyjde na podzim 2023 podrobná autorská publikace od cestovatele a fotografa Jana Hocka.
Pokračovat ve čtení

Proč nakoupit u Azub.cz?

Výhradní zástupce
vybraných značek

Vlastní
showroom

Vlastní
dílna

Doprava od
3500 Kč zdarma

Prodejci
po celé ČR

Zasílání novinek na e-mail
Přihlašte se k odběru novinek
Přihlásit

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online: v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Společnost AZUB bike s.r.o. realizuje projekt „Provozní budova společnosti AZUB bike s.r.o. v Uherském Brodě“ v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Projekt řeší rekonstrukci brownfieldu, který je však ve stávajícím stavu nevyužitelný. Rekonstrukce je řešena formou demolice a nové výstavby. Realizace projektu umožní žadateli rozšíření objemu výroby lehokol. Na projekt je poskytována finanční podpora Evropské unie.

Společnost AZUB bike s.r.o. realizuje projekt „Rozvoj exportních aktivit společnosti AZUB bike s.r.o.“ v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.Cílem projektu je aktivní vystavovatelská účast na celkově devíti zahraničních veletrzích. V rámci projektu vzniknou také cizojazyčné materiály k propagaci produktů a činnosti žadatele. Na projekt je poskytována finanční podpora Evropské unie.

AZUB bike s.r.o. ©2024 Všechna práva vyhrazenaZačátek stránky
Na vašem soukromí nám záleží
SouhlasímPodrobné nastavení