časté otázky týkající se lehokolINFORMACE O LEHOKOLECH A TŘÍKOLKÁCH ZÍSKÁTE NA NAŠEM WEBU AZUB.EU

Jak se to jmenuje?
Je to lehokolo nebo lehociped. Anglický výraz je "recumbent bike" nebo jen bent. Existuje mnoho variant, s horním řízením (vypadá jako běžná řídítka normálně nad sedačkou), se spodním řízením (na první pohled to kolo je bez řídítek, ve skutečnosti je najdete v pohodlné ergonomické pozici pod sedačkou, přímo tam, kam vám padnou ruce), se šlapáním před předním kolem, tzv. krátká (SWB jako Short Wheel Base) ta mají přední kolo až za šlapáním nebo naopak se šlapáním až za předním kolem tzv. dlouhá (LWB jako Long Wheel Base), s malými koly, velkými koly často s každým kolem jinak velikým. Společným znakem všech je ale pohodlná sedačka vypadající spíše jako KřESÍLKO. Některá mají sedačku velmi skloněnou nebo spíš úplně ležatou, některá spíše vzpřímenou. Je jedno jakou polohu Vy osobně upřednostňujete, jistě najdete, kolo které Vám sedne.

Je těžké na tom jezdit?
Ne, ale trochu se to liší od jízdy na běžném vzpřímeném kole. Většinou stačí asi 5 - 10 minut na to, abyste se naučili rozjet se a asi 10 - 20 km na to abyste si úplně zvykli. Některá lehokola jsou na naučení obtížnější,jiná jednodušší. Stručně řečeno: čím ležatější sedačka a čím výše jsou pedály, tím je těžší si zvyknout.

Jak to řídíte?
Pravděpodobně se ptáte na kola, která vypadají jako by neměla žádná řídítka. Ve skutečnosti je mají přímo pod sedačkou.

Kolik stojí takový lehociped?
Zhruba o polovinu více než podobně vybavené běžné kolo. Ale bohužel nenajdete žádné "supermarketové lehokolo". Za hranicemi stojí nejlevnější lehokola asi 1000 Euro a ty nejdražší stojí i více než 5000 Euro. Tříkolky stojí okolo 2500 Euro. Dobré běžné lehokolo stojí okolo 1500 - 2000 Euro. česká lehokola jsou oproti běžným cenám o dost levnější při naprosto srovnatelné výbavě a výrazně lepší kvalitě zpracování, jak se ukazuje na evropských výstavách. Kontaktujte nás a dozvíte se momentální cenovou nabídku.

Jaké jsou tedy výhody lehokola?
Tak za prvé, KOMFORT. Můžete na kole strávit celý den a večer Vás nebude bolet zadek, nebude Vás bolet ani zápěstí, nebudou Vás bolet ani záda a konečně Vás nebude bolet ani za krkem.

Zkuste se na chvilku zamyslet: Opravdu je Vaše kolo skutečně pohodlné? Nechtěli byste raději sedět v odpočívacím křesle než na úzkém cyklistickém sedle? Cyklistické kalhoty nejsou vypodloženy měkkými vložkami bezdůvodně!

Lehocipedisté na konci jízdy nespadávají z kol s úlevnými výkřiky a nerozcvičují se po okolí, ale zůstávají pohodlně sedět na svých kolech. Nemají důvod je opouštět.

Za druhé ROZHLED. Určitě jste si už dost užili pohledu na čtvereček asfaltu před Vaším předním kolem. Na lehokole máte před sebou panoramatické okno s výhledem srovnatelným spíše s cestou autem nebo vlakem než s jízdou na kole.

Zároveň se ale nezbavujete ani kousku svého výkonu. Můžete šlapat stejně tvdě jako na běžném kole i když používáte trochu jiné svaly. Takže díky komfortu můžete dojet mnohem dál než na běžném kole.

Některá lehokola jsou stavěna jako speciální pro maximální rychlosti a jsou mnohem aerodynamičtější i než vzpřímené časovkové speciály. Vybavena kapotážemi pak taková lehokola jezdí až neskutečně rychle. Světový rychlostní rekord je více než 130 km/h na rovině bez motorového vodiče. 

A co nevýhody lehokol?
řada lehokolových nadšenců bude tvrdit, že žádné nejsou. Ve skutečnosti jsou některé věci, které lehocipedisté skutečně dělat nemohou. Ale jako se vším je to něco za něco.

Většina lehokol si lépe rozumí s asfaltem, nemůžete si stoupnout do pedálů, takže si hezky prosednete případné nerovnosti. Naštěstí je většina lehokol plně odpružených. Běžné polní cesty pro ně nejsou problém.

Lehokola jsou většinou o něco těžší - samozřejmě, ta pohodlná sedačka taky něco váží. Ale na druhou stranu existují i lehokola lehčí než 10 kilo.

Lehokola se hůře ovládají v nízkých rychlostech. časem si na to zvyknete. Trvale to nebývá problém.

Lehokola s v kopcích chovají rozdílně. Protože si nemůžete stoupnout do pedálů, je třeba se naučit jezdit kmihem (tedy na lehký převod s vyšším počtem otáček a menší silou). Většina lehokol má dostatečný rozsah převodů, aby Vám to umožnila. Nejlehčí převod na lehokole je asi tak těžký jako nejlehčí převod na horském kole, zatímco nejtěžší převod lehokola je asi jako nejtěžší převod na silničním kole.

S trochou tréninku budete schopni jezdit do kopce téměř stejně rychle jako na Vašem běžném kole, je ovšem fakt, že někteří jezdci nikdy nedosáhnou své bývalé rychlosti na běžném kole.

Myslíme si ovšem, že i tak to za to stojí.

Jste tak nízko - nebojíte se, že budete přehlédnuti řidičem auta?
Lehokola jsou stejně snadno rozpoznatelná jako běžná kola. I to nejnižší lehokolo je objekt metr vysoký, půl metru široký a skoro dva metry dlouhý, tedy velký asi jako ležící lednička. Každý řidič, který toto dokáže přehlédnout, by měl okamžitě vrátit řidičák.

Navíc dle našich zkušeností většinou nechávají řidiči lehokolům při míjení více místa než běžným kolům. Budíme na silnici prostě větší pozornost.

Lehociped je pomalejší, nebo ne?
Dobře, dost lehocipedistů je opravdu pomalejších, ale lehokola umějí být i velice rychlá. Některé časovky jsou otevřeny i pro lehokola a jarní květnovou časovku v Illinois 2002 vyhrálo lehokolo a všech šest lehokol, která se účastnila, dojelo v prvních 10 procentech ze 150 jezdců a přitom průměrný věk lehocipedistů byl vyšší než 40 let.

Výkonostní profil lehokola je jiný než u běžného kola. Vzpřímená kola bodují v kopcích (můžete nastoupit do pedálů), lehokola mají výhodu nižšího aerodynamického odporu cestou z kopce dolů a na rovině. Konečně všechno odvisí od konkrétního kola, některá lehokola jsou opravdu rychlá, tak jako pěkná silnička je rychlejší než horské kolo nebo dokonce městské kola na cestu do obchodu.

Dle našeho názoru pověst o pomalých lehokolech pochází od rozdílné struktury lehocipedistů. Průměrný lehocipedista je většinou starší a orientovaný spíše na pohodlí než na rychlost. Takže, když už potkáte lehokolo, máte velmi nízkou šanci, že se díváte na někoho honícího se za rychlostí. Neznamená to ovšem, že lehokola jako taková jsou pomalejší. Každý, kdo byl předjet mihnoucím se lehokolem, Vám to dosvědčí.

Na vašem soukromí nám záleží
SouhlasímPodrobné nastavení