časté otázky týkající se lehokolINFORMACE O LEHOKOLECH A TŘÍKOLKÁCH ZÍSKÁTE NA NAŠEM WEBU AZUB.EU

Jak se to jmenuje?
Je to lehokolo nebo lehociped. Anglický výraz je "recumbent bike" nebo jen bent. Existuje mnoho variant, s horním řízením (vypadá jako běžná řídítka normálně nad sedačkou), se spodním řízením (na první pohled to kolo je bez řídítek, ve skutečnosti je najdete v pohodlné ergonomické pozici pod sedačkou, přímo tam, kam vám padnou ruce), se šlapáním před předním kolem, tzv. krátká (SWB jako Short Wheel Base) ta mají přední kolo až za šlapáním nebo naopak se šlapáním až za předním kolem tzv. dlouhá (LWB jako Long Wheel Base), s malými koly, velkými koly často s každým kolem jinak velikým. Společným znakem všech je ale pohodlná sedačka vypadající spíše jako KřESÍLKO. Některá mají sedačku velmi skloněnou nebo spíš úplně ležatou, některá spíše vzpřímenou. Je jedno jakou polohu Vy osobně upřednostňujete, jistě najdete, kolo které Vám sedne.

Je těžké na tom jezdit?
Ne, ale trochu se to liší od jízdy na běžném vzpřímeném kole. Většinou stačí asi 5 - 10 minut na to, abyste se naučili rozjet se a asi 10 - 20 km na to abyste si úplně zvykli. Některá lehokola jsou na naučení obtížnější,jiná jednodušší. Stručně řečeno: čím ležatější sedačka a čím výše jsou pedály, tím je těžší si zvyknout.

Jak to řídíte?
Pravděpodobně se ptáte na kola, která vypadají jako by neměla žádná řídítka. Ve skutečnosti je mají přímo pod sedačkou.

Kolik stojí takový lehociped?
Zhruba o polovinu více než podobně vybavené běžné kolo. Ale bohužel nenajdete žádné "supermarketové lehokolo". Za hranicemi stojí nejlevnější lehokola asi 1000 Euro a ty nejdražší stojí i více než 5000 Euro. Tříkolky stojí okolo 2500 Euro. Dobré běžné lehokolo stojí okolo 1500 - 2000 Euro. česká lehokola jsou oproti běžným cenám o dost levnější při naprosto srovnatelné výbavě a výrazně lepší kvalitě zpracování, jak se ukazuje na evropských výstavách. Kontaktujte nás a dozvíte se momentální cenovou nabídku.

Jaké jsou tedy výhody lehokola?
Tak za prvé, KOMFORT. Můžete na kole strávit celý den a večer Vás nebude bolet zadek, nebude Vás bolet ani zápěstí, nebudou Vás bolet ani záda a konečně Vás nebude bolet ani za krkem.

Zkuste se na chvilku zamyslet: Opravdu je Vaše kolo skutečně pohodlné? Nechtěli byste raději sedět v odpočívacím křesle než na úzkém cyklistickém sedle? Cyklistické kalhoty nejsou vypodloženy měkkými vložkami bezdůvodně!

Lehocipedisté na konci jízdy nespadávají z kol s úlevnými výkřiky a nerozcvičují se po okolí, ale zůstávají pohodlně sedět na svých kolech. Nemají důvod je opouštět.

Za druhé ROZHLED. Určitě jste si už dost užili pohledu na čtvereček asfaltu před Vaším předním kolem. Na lehokole máte před sebou panoramatické okno s výhledem srovnatelným spíše s cestou autem nebo vlakem než s jízdou na kole.

Zároveň se ale nezbavujete ani kousku svého výkonu. Můžete šlapat stejně tvdě jako na běžném kole i když používáte trochu jiné svaly. Takže díky komfortu můžete dojet mnohem dál než na běžném kole.

Některá lehokola jsou stavěna jako speciální pro maximální rychlosti a jsou mnohem aerodynamičtější i než vzpřímené časovkové speciály. Vybavena kapotážemi pak taková lehokola jezdí až neskutečně rychle. Světový rychlostní rekord je více než 130 km/h na rovině bez motorového vodiče. 

A co nevýhody lehokol?
řada lehokolových nadšenců bude tvrdit, že žádné nejsou. Ve skutečnosti jsou některé věci, které lehocipedisté skutečně dělat nemohou. Ale jako se vším je to něco za něco.

Většina lehokol si lépe rozumí s asfaltem, nemůžete si stoupnout do pedálů, takže si hezky prosednete případné nerovnosti. Naštěstí je většina lehokol plně odpružených. Běžné polní cesty pro ně nejsou problém.

Lehokola jsou většinou o něco těžší - samozřejmě, ta pohodlná sedačka taky něco váží. Ale na druhou stranu existují i lehokola lehčí než 10 kilo.

Lehokola se hůře ovládají v nízkých rychlostech. časem si na to zvyknete. Trvale to nebývá problém.

Lehokola s v kopcích chovají rozdílně. Protože si nemůžete stoupnout do pedálů, je třeba se naučit jezdit kmihem (tedy na lehký převod s vyšším počtem otáček a menší silou). Většina lehokol má dostatečný rozsah převodů, aby Vám to umožnila. Nejlehčí převod na lehokole je asi tak těžký jako nejlehčí převod na horském kole, zatímco nejtěžší převod lehokola je asi jako nejtěžší převod na silničním kole.

S trochou tréninku budete schopni jezdit do kopce téměř stejně rychle jako na Vašem běžném kole, je ovšem fakt, že někteří jezdci nikdy nedosáhnou své bývalé rychlosti na běžném kole.

Myslíme si ovšem, že i tak to za to stojí.

Jste tak nízko - nebojíte se, že budete přehlédnuti řidičem auta?
Lehokola jsou stejně snadno rozpoznatelná jako běžná kola. I to nejnižší lehokolo je objekt metr vysoký, půl metru široký a skoro dva metry dlouhý, tedy velký asi jako ležící lednička. Každý řidič, který toto dokáže přehlédnout, by měl okamžitě vrátit řidičák.

Navíc dle našich zkušeností většinou nechávají řidiči lehokolům při míjení více místa než běžným kolům. Budíme na silnici prostě větší pozornost.

Lehociped je pomalejší, nebo ne?
Dobře, dost lehocipedistů je opravdu pomalejších, ale lehokola umějí být i velice rychlá. Některé časovky jsou otevřeny i pro lehokola a jarní květnovou časovku v Illinois 2002 vyhrálo lehokolo a všech šest lehokol, která se účastnila, dojelo v prvních 10 procentech ze 150 jezdců a přitom průměrný věk lehocipedistů byl vyšší než 40 let.

Výkonostní profil lehokola je jiný než u běžného kola. Vzpřímená kola bodují v kopcích (můžete nastoupit do pedálů), lehokola mají výhodu nižšího aerodynamického odporu cestou z kopce dolů a na rovině. Konečně všechno odvisí od konkrétního kola, některá lehokola jsou opravdu rychlá, tak jako pěkná silnička je rychlejší než horské kolo nebo dokonce městské kola na cestu do obchodu.

Dle našeho názoru pověst o pomalých lehokolech pochází od rozdílné struktury lehocipedistů. Průměrný lehocipedista je většinou starší a orientovaný spíše na pohodlí než na rychlost. Takže, když už potkáte lehokolo, máte velmi nízkou šanci, že se díváte na někoho honícího se za rychlostí. Neznamená to ovšem, že lehokola jako taková jsou pomalejší. Každý, kdo byl předjet mihnoucím se lehokolem, Vám to dosvědčí.

Filtrování
Podrobné hledáníCena
Hledat v kategorii
Hledat v kategoriiHledatKde hledat:
0 produktů

Zobrazit přehled
prodejních míst

Staňte se partnerem
AZUB bike

Přečtěte si příběh
AZUB bike

Posaďte se, udržitelná cyklistika začíná25.09.2023

Posaďte se, udržitelná cyklistika začíná

Sto let výroby kožených sedel, která opravdu vydrží, ukázalo, jak důležité je myslet dopředu. Nejnovější kaučukové sedlo BROOKS Cambium se zaměřuje na budoucnost. A to nejen svou trvalou pohodlností, ale také tím, že při výrobě mysleli...
Pokračovat ve čtení
Jak vybrat skládací kolo20.09.2023

Jak vybrat skládací kolo

Ve společnosti Tern vyrábí kola a příslušenství pro všechny typy jezdců. Při procházení jejich nabídkou možná zjistíte, že vybrat si kolo, které vyhovuje vašim přáním i potřebám, není snadný úkol! Ať už jsou však vaše požadavky jakékoli,...
Pokračovat ve čtení
Nová trasa Via Czechia – Českomoravská stezka22.08.2023

Nová trasa Via Czechia – Českomoravská stezka

Dálkové trasy Via Czechia představují nejkratší turistickou a poutní trasu ze sítě šesti dálkových tras Via Czechia. O této stezce vyjde na podzim 2023 podrobná autorská publikace od cestovatele a fotografa Jana Hocka.
Pokračovat ve čtení
1256 km s průměrem 52,3 km/h. To je nový 24 hodinový světový rekord!02.08.2023

1256 km s průměrem 52,3 km/h. To je nový 24 hodinový světový rekord!

Dokážete si představit, že byste za pouho pouhých 24 hodin ujeli na svém kole 1.256 km, tedy, že byste v průměru jeli rychlostí 52,3 km/h a to po celý den? Na konci června se to podařilo mladému německému cyklistovi Rubemu Schütze, který...
Pokračovat ve čtení
Eurobike 2023 potvrdil raketový nástup nákladních kol10.07.2023

Eurobike 2023 potvrdil raketový nástup nákladních kol

Koncem června proběhl největší světový cyklistický veletrh Eurobike. Již podruhé se konal v německém Frankfurtu. Zástupců "akustických" kol bylo zase o něco méně a zdálo se, že kdo nemá v nabídce alespoň jeden cargo bike, jako by nebyl.
Pokračovat ve čtení
Bájsykl Band oživí zapomenuté písně o kolech19.05.2023

Bájsykl Band oživí zapomenuté písně o kolech

Trio cyklomuzikantů míří poprvé na jižní Moravu. 7. června zahájí pražský písničkář Jan Řepka v Brně své dvanácté cykloturné. Hlavním cílem je festival Hudba na kole, který se koná 10. června v okolí Lednicko-valtického areálu.
Pokračovat ve čtení

Proč nakoupit u Azub.cz?

Výhradní zástupce
vybraných značek

Vlastní
showroom

Vlastní
dílna

Doprava od
3500 Kč zdarma

Prodejci
po celé ČR

Zasílání novinek na e-mail
Přihlašte se k odběru novinek
Přihlásit

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online: v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Společnost AZUB bike s.r.o. realizuje projekt „Provozní budova společnosti AZUB bike s.r.o. v Uherském Brodě“ v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Projekt řeší rekonstrukci brownfieldu, který je však ve stávajícím stavu nevyužitelný. Rekonstrukce je řešena formou demolice a nové výstavby. Realizace projektu umožní žadateli rozšíření objemu výroby lehokol. Na projekt je poskytována finanční podpora Evropské unie.

Společnost AZUB bike s.r.o. realizuje projekt „Rozvoj exportních aktivit společnosti AZUB bike s.r.o.“ v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.Cílem projektu je aktivní vystavovatelská účast na celkově devíti zahraničních veletrzích. V rámci projektu vzniknou také cizojazyčné materiály k propagaci produktů a činnosti žadatele. Na projekt je poskytována finanční podpora Evropské unie.

AZUB bike s.r.o. ©2019 Všechna práva vyhrazenaZačátek stránky
Na vašem soukromí nám záleží
SouhlasímPodrobné nastavení