jak vznikal Fík

hliníkové nepovedené odrážedlo TrotterDětská odrážedla jsme mezi produkty, které jsme prodávali, zařadili už v roce 2003. První čtyři roky jsme nabízeli různé vývojové stupně odrážedla Anlen a Trotter (hliníková verze), která byla vyrobena v číně. Byla sice levná, ale celkově s nimi lidé nebyli příliš spokojení. Kolečka byla pěnová, rychle se ojížděla a o pohodlí se u nich dalo s úspěchem pochybovat.  Dalším obrovským problémem byla hlavová složení a ložiska kol. Za hlavové složení sloužil jakýsi plastový mechanismus, který se velmi rychle zničil. Díky ložiskům v kolech, které se rychle opotřebovávaly, se odrážedla brzy stávala díky velkému odporu v kolech spíše posilovacím strojem.  O reklamace a časté opravy tak nebyla nouze. A hlavně my sami jsme nebyli moc spokojeni s tím, co jsme lidem nabízeli.

V průběhu doby jsme se snažili najít i jiné varianty. Objevily se u nás některé další asijské výrobky a dokonce i dřevěná odrážedla „Police“ a „Tiger“. Ale my jsme prostě pořád hledali verzi, která by se nám opravdu líbila, a která by splnila naše představy o pořádném odrážedle pro české a slovenské děti.

odolná průmyslová ložiska odrážedla AZUB FíkA když pro české a slovenské děti, tak proč je nevyrobit přímo tady u nás v republice. A tak jsme v roce 2007 začali dávat do kupy naše představy o solidním českém odrážedle. Nebylo to až tak těžké, protože naše zkušenosti jasně říkaly co ano a co ne. Zásadní byla kola s foukacími pneumatikami a pokud možno odolná a hlavně lehce jedoucí ložiska. Dále pak opravdové hlavové složení, které by se dalo seřídit, jen těžko zničit, a hlavně kdykoliv vyměnit, kdyby bylo třeba. Důležitá byla i viditelná a bezpečná barva a co nejnižší sezení, aby na odrážedle mohly začít drandit i hodně malé děti.

logo-azub-fikPostupně se nám podařilo vybrat všechny potřebné komponenty a zařídit výrobu dostatečně pevného a odolného rámu, za dobrou cenu. Poslední co zbývalo, bylo vybrat jméno a navrhnout polepy tak, aby se odrážedlo líbili hlavně dětem. Jméno až tak těžké nebylo. Naše dva krásné vozíky pro děti se jmenují Tom a Jerry, a proto jsme opět hledali mezi pohádkovými postavičkami. Variant bylo mnoho, ale nakonec zvítězil český Fík. O návrh samolepek se pak postarala mladá česká designérka a hlavně velká cyklistka Evina Navrátilová. Úžasný detail v podobě malých psích tlapiček, které nahradily tečky v nápise www.azub.cz nás opravdu dostaly.

V průběhu doby jsme ještě doladili některé detaily a našli v Itálii kvalitního výrobce plastových koleček, z nichž ani jedno nám ještě neprasklo a jejichž průmyslová ložiska mají opravdu hladký chod. Trochu jsme také bojovali s hmotností. Stále se nám zdála v porovnání s konkurencí poněkud vyšší a tak jsme hledali nejrůznější řešení. Ale když už se nějaké objevilo, vždy to bylo na úkor odolnosti, případně se značně zvyšovala cena. Nic z toho jsme ale nechtěli. Mělo to být jednoduše krásné odolné české odrážedlo vyrobené tady u nás.

Dnes už jsme s Fíkem opravdu spokojení. Když vidíme jak někteří malí, ale přitom už dost „drsní“, caparti, dokáží jezdit stále kolem dokola v průjezdu a každý svůj okruh zakončit nárazem předního kola do stěny. A když vidíme, jak to dělají stále a pořád. A když vidíme, že naše odrážedlo je po roce tohoto extrémního používání docela hodně poškrábané, ale především stále pojizdné a plně funkční bez jakýchkoliv vůli, jsme rádi, že se nám to všechno podařilo.

zadní bubnová brzda odrážedla AZUB Fík sportNa sezónu 2011 jsme nakonec připravili i druhou modrou barevnou variantu a také verzi Fík sport s brzdou. Brzda byla opět velkým oříškem. Dlouhé roky jsme tvrdili, a stále si to myslíme, že svých třech, třech a půl letech přejít na opravdové kolo. A to je také teprve ten čas, kdy jsou děti schopny používat brzdu. Jenže děti nás trochu vypekly. Ony totiž opravdu rády jezdí na Fíkovi a používají jej i zároveň s kolem. Prostě kolo s odrážedlem střídají. To už ale potřebují i brzdu. A tak jsme si dali říct a začali zjiš?ovat, jaká brzda by se pro Fíka opravdu hodila. Měla by se lehce ovládat, jednoduše seřizovat a hlavně by měla dlouho a bezproblémově fungovat. Nakonec nám z toho vyšla nejlépe zadní bubnová brzda. Bubnovky jsou všeobecně považovány za naprosto bezúdržbové  brzdy, které vydrží dobře fungovat celé roky. Jedinou jejich nevýhodou je ztráta účinnosti v dlouhých několika kilometrových klesáních při velkých rychlostech. Tento nedostatek se však jevil býti u odrážedla poněkud bezpředmětný. A tak bylo rozhodnuto. Dnešní verze Fík sport je proto vybavena zadní bubnovou brzdou, se kterou jsme spokojeni nejen my, ale i malí cyklisté, kteří ji používají.

Vyhledávání
Novinky

AZUB hledá kreativní osobu do marketingového týmu

AZUB hledá kreativní osobu do marketingového týmu

AZUB bike s.r.o. Uherský Brod, tradiční výrobce lehokol hledá kreativní osobu do marketingového týmu

AZUB bike Uherský Brod hledá brigádníka

AZUB bike Uherský Brod hledá brigádníka

Baví tě kola, víš co je přehazka, přesmyk a nipl? Jsi manuálně zručný? Chceš se něco naučit?

Katalog AZUB 2017

Katalog AZUB 2017

Nahlédněte do nového AZUB katalogu. Objevte novinky napříč naším portfóliem značek a přečtěte si dobrodružné rozhovory a články naších ambasadorů.

Tříkolka roku 2016

Tříkolka roku 2016

Mockrát vám všem děkujeme! Naše celoodpružená tříkolka AZUB Ti-FLY vyhrála soutěž "Tříkolka roku 2016", kterou pořádal zahraniční online magazín www.bentrideronline.com. Je to pro nás velké uspokojení a máme ještě o to větší radost, protože cítíme vaší velkou podporu.

Informace

Přihlásit odběr novinek AZUB na email


 

Kde nás můžete vidět:

 

Festival Cyklocestování
Hradec Králové
4.-5.2.2017
www.cyklocestovani.cz

 

Festival Cyklocestování
Frýdek Místek 
10.-12.2.2017
www.cyklocestovani.cz 

 

Heart of Texas Recumbent Rally & Rodeo
Austin, Texas, USA
24.2.-26.2.2017
heartoftexasrecumbentrally.com

 

For Boat / For Caravan
Praha
10.-12.3.2017
www.forboat.cz
www.forcaravan.cz

 

For Bikes
Praha
31.3.-2.4.2017
www.forbikes.cz

 

For Family / Aktiv 55+
Praha
6.4.-9.4.2017
www.forfamily.cz
www.aktive55plus.cz

 

SPEZI
Germersheim, Německo
29.-30.4.2017
www.spezialradmesse.de 

 

EUROBIKE 2017
Friedrichshafen, Německo
2.9.2017
www.eurobike-show.comRecumbent Cycle Con
Cincinnati, USA
6.-8.10.2017
www.recumbentcyclecon.com

 

skládací kola, lehokola, dětské vozíky, elektrokola

Tyto stránky ukládají soubory cookies, které pomáhají k jejich správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Více o cookies Rozumím