jak vznikal Fík

hliníkové nepovedené odrážedlo TrotterDětská odrážedla jsme mezi produkty, které jsme prodávali, zařadili už v roce 2003. První čtyři roky jsme nabízeli různé vývojové stupně odrážedla Anlen a Trotter (hliníková verze), která byla vyrobena v číně. Byla sice levná, ale celkově s nimi lidé nebyli příliš spokojení. Kolečka byla pěnová, rychle se ojížděla a o pohodlí se u nich dalo s úspěchem pochybovat.  Dalším obrovským problémem byla hlavová složení a ložiska kol. Za hlavové složení sloužil jakýsi plastový mechanismus, který se velmi rychle zničil. Díky ložiskům v kolech, které se rychle opotřebovávaly, se odrážedla brzy stávala díky velkému odporu v kolech spíše posilovacím strojem.  O reklamace a časté opravy tak nebyla nouze. A hlavně my sami jsme nebyli moc spokojeni s tím, co jsme lidem nabízeli.

V průběhu doby jsme se snažili najít i jiné varianty. Objevily se u nás některé další asijské výrobky a dokonce i dřevěná odrážedla „Police“ a „Tiger“. Ale my jsme prostě pořád hledali verzi, která by se nám opravdu líbila, a která by splnila naše představy o pořádném odrážedle pro české a slovenské děti.

odolná průmyslová ložiska odrážedla AZUB FíkA když pro české a slovenské děti, tak proč je nevyrobit přímo tady u nás v republice. A tak jsme v roce 2007 začali dávat do kupy naše představy o solidním českém odrážedle. Nebylo to až tak těžké, protože naše zkušenosti jasně říkaly co ano a co ne. Zásadní byla kola s foukacími pneumatikami a pokud možno odolná a hlavně lehce jedoucí ložiska. Dále pak opravdové hlavové složení, které by se dalo seřídit, jen těžko zničit, a hlavně kdykoliv vyměnit, kdyby bylo třeba. Důležitá byla i viditelná a bezpečná barva a co nejnižší sezení, aby na odrážedle mohly začít drandit i hodně malé děti.

logo-azub-fikPostupně se nám podařilo vybrat všechny potřebné komponenty a zařídit výrobu dostatečně pevného a odolného rámu, za dobrou cenu. Poslední co zbývalo, bylo vybrat jméno a navrhnout polepy tak, aby se odrážedlo líbili hlavně dětem. Jméno až tak těžké nebylo. Naše dva krásné vozíky pro děti se jmenují Tom a Jerry, a proto jsme opět hledali mezi pohádkovými postavičkami. Variant bylo mnoho, ale nakonec zvítězil český Fík. O návrh samolepek se pak postarala mladá česká designérka a hlavně velká cyklistka Evina Navrátilová. Úžasný detail v podobě malých psích tlapiček, které nahradily tečky v nápise www.azub.cz nás opravdu dostaly.

V průběhu doby jsme ještě doladili některé detaily a našli v Itálii kvalitního výrobce plastových koleček, z nichž ani jedno nám ještě neprasklo a jejichž průmyslová ložiska mají opravdu hladký chod. Trochu jsme také bojovali s hmotností. Stále se nám zdála v porovnání s konkurencí poněkud vyšší a tak jsme hledali nejrůznější řešení. Ale když už se nějaké objevilo, vždy to bylo na úkor odolnosti, případně se značně zvyšovala cena. Nic z toho jsme ale nechtěli. Mělo to být jednoduše krásné odolné české odrážedlo vyrobené tady u nás.

Dnes už jsme s Fíkem opravdu spokojení. Když vidíme jak někteří malí, ale přitom už dost „drsní“, caparti, dokáží jezdit stále kolem dokola v průjezdu a každý svůj okruh zakončit nárazem předního kola do stěny. A když vidíme, jak to dělají stále a pořád. A když vidíme, že naše odrážedlo je po roce tohoto extrémního používání docela hodně poškrábané, ale především stále pojizdné a plně funkční bez jakýchkoliv vůli, jsme rádi, že se nám to všechno podařilo.

zadní bubnová brzda odrážedla AZUB Fík sportNa sezónu 2011 jsme nakonec připravili i druhou modrou barevnou variantu a také verzi Fík sport s brzdou. Brzda byla opět velkým oříškem. Dlouhé roky jsme tvrdili, a stále si to myslíme, že svých třech, třech a půl letech přejít na opravdové kolo. A to je také teprve ten čas, kdy jsou děti schopny používat brzdu. Jenže děti nás trochu vypekly. Ony totiž opravdu rády jezdí na Fíkovi a používají jej i zároveň s kolem. Prostě kolo s odrážedlem střídají. To už ale potřebují i brzdu. A tak jsme si dali říct a začali zjiš?ovat, jaká brzda by se pro Fíka opravdu hodila. Měla by se lehce ovládat, jednoduše seřizovat a hlavně by měla dlouho a bezproblémově fungovat. Nakonec nám z toho vyšla nejlépe zadní bubnová brzda. Bubnovky jsou všeobecně považovány za naprosto bezúdržbové  brzdy, které vydrží dobře fungovat celé roky. Jedinou jejich nevýhodou je ztráta účinnosti v dlouhých několika kilometrových klesáních při velkých rychlostech. Tento nedostatek se však jevil býti u odrážedla poněkud bezpředmětný. A tak bylo rozhodnuto. Dnešní verze Fík sport je proto vybavena zadní bubnovou brzdou, se kterou jsme spokojeni nejen my, ale i malí cyklisté, kteří ji používají.

Vyhledávání
Novinky

Lehokola na For Bikes v Praze

Lehokola na For Bikes v Praze

Plníme slib:-) Letos přivezeme na For Bikes více lehokol, než kdykoliv před tím. A vzhledem k unikátnímu umístění našeho stánku, hned vedle testovací dráhy, budete mít možnost otestovat jak tříkolky s motorem i bez motoru, tak různé modely lehokol. Samozřejmostí bude expozice skládacích kol Tern, brašen Ortlieb, sedel Brooks... Najdete nás v hale 4, stánek A3. Těšíme se na Vás. Aleš a celý AZUB team

AZUB hledá Online markeťáka s vášní pro cyklistiku

AZUB hledá Online markeťáka s vášní pro cyklistiku

Hledámě pohodového a kreativního parťáka do týmu, který rozumí webům, aplikacím, Google Analytics, Facebooku atd.

Stěhujeme se! Likvidace skladu a posezónní výprodej

Stěhujeme se! Likvidace skladu a posezónní výprodej

Snížili jsme ceny vybraných produktů na úroveň, která rozhodně není nezajímavá - můžete si tak udělat velkou radost takříkajíc za hubičku.

AZUB bike Uherský Brod hledá brigádníka

AZUB bike Uherský Brod hledá brigádníka

Baví tě kola, víš co je přehazka, přesmyk a nipl? Jsi manuálně zručný? Chceš se něco naučit?

Informace

Přihlásit odběr novinek AZUB na email


 

Kde nás můžete vidět:

For Boat / For Caravan 

Praha
stánek 2 - A22
9.-11.3.2017
www.forboat.cz
www.forcaravan.cz
VSTUPENKA ZDARMA 


For Bikes

Praha
stánek 4A3
6.-8.4.2018
www.forbikes.cz

 

SPEZI
Germersheim, Německo
28.-29.4.2018
www.spezialradmesse.de 

 

eBIKE DAYS 
Mnichov, Německo
25.-27.5.2018
www.ebikedays.de

 

EUROBIKE 2017
Friedrichshafen, Německo
8.-10.7.2017
www.eurobike-show.comRecumbent Cycle Con
Nashville, USA
12.-14.10.2017
www.recumbentcyclecon.com

 

 

Tyto stránky ukládají soubory cookies, které pomáhají k jejich správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Více o cookies Rozumím