jak vznikal Fík

hliníkové nepovedené odrážedlo TrotterDětská odrážedla jsme mezi produkty, které jsme prodávali, zařadili už v roce 2003. První čtyři roky jsme nabízeli různé vývojové stupně odrážedla Anlen a Trotter (hliníková verze), která byla vyrobena v číně. Byla sice levná, ale celkově s nimi lidé nebyli příliš spokojení. Kolečka byla pěnová, rychle se ojížděla a o pohodlí se u nich dalo s úspěchem pochybovat.  Dalším obrovským problémem byla hlavová složení a ložiska kol. Za hlavové složení sloužil jakýsi plastový mechanismus, který se velmi rychle zničil. Díky ložiskům v kolech, které se rychle opotřebovávaly, se odrážedla brzy stávala díky velkému odporu v kolech spíše posilovacím strojem.  O reklamace a časté opravy tak nebyla nouze. A hlavně my sami jsme nebyli moc spokojeni s tím, co jsme lidem nabízeli.

V průběhu doby jsme se snažili najít i jiné varianty. Objevily se u nás některé další asijské výrobky a dokonce i dřevěná odrážedla „Police“ a „Tiger“. Ale my jsme prostě pořád hledali verzi, která by se nám opravdu líbila, a která by splnila naše představy o pořádném odrážedle pro české a slovenské děti.

odolná průmyslová ložiska odrážedla AZUB FíkA když pro české a slovenské děti, tak proč je nevyrobit přímo tady u nás v republice. A tak jsme v roce 2007 začali dávat do kupy naše představy o solidním českém odrážedle. Nebylo to až tak těžké, protože naše zkušenosti jasně říkaly co ano a co ne. Zásadní byla kola s foukacími pneumatikami a pokud možno odolná a hlavně lehce jedoucí ložiska. Dále pak opravdové hlavové složení, které by se dalo seřídit, jen těžko zničit, a hlavně kdykoliv vyměnit, kdyby bylo třeba. Důležitá byla i viditelná a bezpečná barva a co nejnižší sezení, aby na odrážedle mohly začít drandit i hodně malé děti.

logo-azub-fikPostupně se nám podařilo vybrat všechny potřebné komponenty a zařídit výrobu dostatečně pevného a odolného rámu, za dobrou cenu. Poslední co zbývalo, bylo vybrat jméno a navrhnout polepy tak, aby se odrážedlo líbili hlavně dětem. Jméno až tak těžké nebylo. Naše dva krásné vozíky pro děti se jmenují Tom a Jerry, a proto jsme opět hledali mezi pohádkovými postavičkami. Variant bylo mnoho, ale nakonec zvítězil český Fík. O návrh samolepek se pak postarala mladá česká designérka a hlavně velká cyklistka Evina Navrátilová. Úžasný detail v podobě malých psích tlapiček, které nahradily tečky v nápise www.azub.cz nás opravdu dostaly.

V průběhu doby jsme ještě doladili některé detaily a našli v Itálii kvalitního výrobce plastových koleček, z nichž ani jedno nám ještě neprasklo a jejichž průmyslová ložiska mají opravdu hladký chod. Trochu jsme také bojovali s hmotností. Stále se nám zdála v porovnání s konkurencí poněkud vyšší a tak jsme hledali nejrůznější řešení. Ale když už se nějaké objevilo, vždy to bylo na úkor odolnosti, případně se značně zvyšovala cena. Nic z toho jsme ale nechtěli. Mělo to být jednoduše krásné odolné české odrážedlo vyrobené tady u nás.

Dnes už jsme s Fíkem opravdu spokojení. Když vidíme jak někteří malí, ale přitom už dost „drsní“, caparti, dokáží jezdit stále kolem dokola v průjezdu a každý svůj okruh zakončit nárazem předního kola do stěny. A když vidíme, jak to dělají stále a pořád. A když vidíme, že naše odrážedlo je po roce tohoto extrémního používání docela hodně poškrábané, ale především stále pojizdné a plně funkční bez jakýchkoliv vůli, jsme rádi, že se nám to všechno podařilo.

zadní bubnová brzda odrážedla AZUB Fík sportNa sezónu 2011 jsme nakonec připravili i druhou modrou barevnou variantu a také verzi Fík sport s brzdou. Brzda byla opět velkým oříškem. Dlouhé roky jsme tvrdili, a stále si to myslíme, že svých třech, třech a půl letech přejít na opravdové kolo. A to je také teprve ten čas, kdy jsou děti schopny používat brzdu. Jenže děti nás trochu vypekly. Ony totiž opravdu rády jezdí na Fíkovi a používají jej i zároveň s kolem. Prostě kolo s odrážedlem střídají. To už ale potřebují i brzdu. A tak jsme si dali říct a začali zjiš?ovat, jaká brzda by se pro Fíka opravdu hodila. Měla by se lehce ovládat, jednoduše seřizovat a hlavně by měla dlouho a bezproblémově fungovat. Nakonec nám z toho vyšla nejlépe zadní bubnová brzda. Bubnovky jsou všeobecně považovány za naprosto bezúdržbové  brzdy, které vydrží dobře fungovat celé roky. Jedinou jejich nevýhodou je ztráta účinnosti v dlouhých několika kilometrových klesáních při velkých rychlostech. Tento nedostatek se však jevil býti u odrážedla poněkud bezpředmětný. A tak bylo rozhodnuto. Dnešní verze Fík sport je proto vybavena zadní bubnovou brzdou, se kterou jsme spokojeni nejen my, ale i malí cyklisté, kteří ji používají.

Vyhledávání
Novinky

Jsme bez proudu a INVENTURA

Jsme bez proudu a INVENTURA

V pondělí 5.11. jsme bez dodávky elektřiny a v úterý a ve středu máme inventuru. Provoz budeme mít tedy poněkud omezen a objednávky budeme vyřizovat nejspíše až ve čtvrtek 8.11. V urgentních případech nás neváhejte kontaktovat! Děkujeme za pochopení! Vaši AZUBáci

Hledáme parťáka do českého obchodu

Hledáme parťáka do českého obchodu

Pomozte nám do Česka a na Slovensko dostat ještě více kvalitních skládacích kol, vodotěsných brašen, nákladních elektrokol, kožených sedel a dalších netradičních cyklo produktů. Přispějete tak k širším úsměvům cyklistů, ale také se kvůli vaší snaze bude více smát i příroda kolem nás.

Hledáme parťáka do týmu

Hledáme parťáka do týmu

Na pozici, kterou bychom mohli stroze nazvat "Asistent zahraničního lehokolového obchodu" hledáme novou posilu do týmu.

Lehokola na For Bikes v Praze

Lehokola na For Bikes v Praze

Plníme slib:-) Letos přivezeme na For Bikes více lehokol, než kdykoliv před tím. A vzhledem k unikátnímu umístění našeho stánku, hned vedle testovací dráhy, budete mít možnost otestovat jak tříkolky s motorem i bez motoru, tak různé modely lehokol. Samozřejmostí bude expozice skládacích kol Tern, brašen Ortlieb, sedel Brooks... Najdete nás v hale 4, stánek A3. Těšíme se na Vás. Aleš a celý AZUB team

Informace

Přihlásit odběr novinek AZUB na email


 

Kde nás můžete vidět:

For Boat / For Caravan 

Praha
stánek 2 - A22
9.-11.3.2017
www.forboat.cz
www.forcaravan.cz
VSTUPENKA ZDARMA 


For Bikes

Praha
stánek 4A3
6.-8.4.2018
www.forbikes.cz

 

SPEZI
Germersheim, Německo
28.-29.4.2018
www.spezialradmesse.de 

 

eBIKE DAYS 
Mnichov, Německo
25.-27.5.2018
www.ebikedays.de

 

EUROBIKE 2017
Friedrichshafen, Německo
8.-10.7.2017
www.eurobike-show.comRecumbent Cycle Con
Nashville, USA
12.-14.10.2017
www.recumbentcyclecon.com

 

 

Tyto stránky ukládají soubory cookies, které pomáhají k jejich správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Více o cookies Rozumím